Podczas treningu Aikido istnieje określony kodeks zachowania się, wywodzący się z zasad kultury japońskiej.

Dojo Aikido (miejsce ćwiczeń) nie jest zwykłą salą, ale miejscem, gdzie studiowane są zasady i filozofia Mistrza Morihei Ueshiba. Nie jest to miejsce do manifestowania własnego ?ja?, ale miejsce doskonalenia własnego ducha i ciała. Właściwa postawa studentów do samych siebie: szacunek, szczerość, życzliwość i skromność są niezbędne w procesie nauczania.

Przed wejściem na Tatami (mata) sprawdź swój wygląd, a potem jeśli posiadasz Zoris (klapki), odwróć się plecami do maty i zsuń je. Następnie pozdrów Dojo w kierunku Kamiza (ściana honorowana z portretem O?Sensei lub znakiem Aikido) stojąc lub w Seiza (siad japoński na kolanach). Ukłon wyraża gotowość przystąpienia do treningu. Przeznaczony jest również dla wszystkich osób znajdujących się już w Dojo.

Na kilka minut przed rozpoczęciem treningu powinieneś przeprowadzić krótką rozgrzewkę, a następnie usiąść w Seiza i oddać się cichej medytacji. Te kilka minut wycisza w umyśle codzienne problemy i przygotowuje cię do treningu.

Trening rozpoczyna się i kończy krótkim ceremoniałem. W celu wykonania pozdrowienia, uczniowie siadają w jednym lub kilku rzędach; zazwyczaj najwyżsi stopniem z lewej strony instruktora. Następnie instruktor i uczniowie pozdrawiają O?Sensei wykonując ukłon (symbolizuje on szacunek dla zasad Aikido oraz Założyciela i Jego następców), potem uczniowie pozdrawiają instruktora.

Jeżeli spóźniłeś się na zajęcia, usiądź z boku na macie w Seiza, czekając aż instruktor zezwoli ci na udział w treningu. Ukłoń się wtedy i rozpocznij ćwiczenia.

Za każdym razem kiedy instruktor przerywa zajęcia, aby pokazać kolejną technikę, powinieneś bardzo szybko powrócić na swoje miejsce i usiąść w pozycji Seiza. Po demonstracji ukłoń się instruktorowi, a następnie partnerowi i rozpocznij ćwiczenia.

Kiedy instruktor wywoła Cię, aby z Tobą zademonstrować technikę, powinieneś pozdrowić go ze swojego miejsca i znaleźć się błyskawicznie obok niego. Po zakończeniu pokazu, powinieneś się cofnąć i pozdrowić go na nowo w pozycji Seiza, przed rozpoczęciem ćwiczenia z partnerem.

Kiedy instrukcja jest skierowana bezpośrednio do Ciebie, usiądź w Seiza i uważnie obserwuj. Ukłoń się instruktorowi kiedy skończy pokaz. Kiedy instruktor wyjaśnia coś innej osobie, możesz przerwać swój trening, usiąść w Seiza i obserwować. Ukłoń się po zakończeniu.

Jeżeli w czasie trwania treningu chcesz zadać instruktorowi pytanie to: podejdź do niego, ukłoń się i czekaj na wyjaśnienia (odpowiedni jest ukłon w pozycji stojącej). Nigdy nie wołaj z daleka!!!

Jeżeli musisz opuścić Dojo w czasie treningu, poproś instruktora o zgodę. Po ewentualnym powrocie usiądź na skraju maty i zaczekaj na pozwolenie wejścia.

Trenować należy z powagą i koncentracją, rozmowę ograniczamy do absolutnego minimum.

Ubiór (Keikogi) powinien być zawsze czysty. Nie używaj cudzego kimona. Szanuj broń używaną w czasie treningu (Boken, Jo, Tanto) Powinna być ona zawsze w dobrym stanie i leżeć we właściwym miejscu.

W Dojo w czasie praktyki nie wolno nosić biżuterii. Zabronione jest: picie, jedzenie, żucie gumy, itp.

Bez zgody Sensei (nauczyciel), Dojo nie może być użyte do innych celów niż praktyka Aikido.

Tylko i wyłącznie od decyzji Sensei zależy czy będzie on Ciebie nauczać, czy też nie.

Nauka sztuk walki jest możliwa jedynie w atmosferze ufności i szacunku, który żywi się do swojego Sensei i innych uczestników treningu.

Osoby pragnące przyglądać się treningowi, są mile widziane w Dojo, ale muszą przestrzegać następujących zasad:

  • siedzieć w odpowiedniej pozycji
  • nie można pić, jeść, żuć gumy, palić, itp.
  • nie wolno chodzić po Dojo, a także rozmawiać.
Kategorie: Aikido